Reşat ÖNDER
Psikoloji Yazıları  
 
Resimlerden Seçmeler
 
   Hayat bir piyese benzer, önemli olan uzunluğu değil oynanış tarzıdır. (La Edri)
ÖZ GEÇMİŞİ:  

        1964 yılında Ardeşen İlçesine bağlı Yukarı Durak (Zgem Ulya) Köyünde dünyaya geldi. İlköğrenimini Kayabaşı (Kvaşuba) Mahalle okulunda bitirdi. Orta öğrenimine Rize İ.H.Lisesinde başladı. 1980 yılında bir süre öğrenimine ara verdi. Lise öğrenimini Rize Lise’inde tamamladı. Askerliğini Eğirdir Dağ Komando Okulunda yaptıktan sonra, bir ara Ünilever Şirketine bağlı Pazar’daki Lipton Çay’da bir süre çalıştı.

      Üniversite öğrenimine İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakülltesinde başladı. Üniversitenin Felsefe Ve Din Bilimleri Bölümünün değerli hocalarından Prof. Dr. Erdoğan FIRAT’ın danışmanlığında Psikoloji dalında Tezini vererek Fakülteyi başarı ile tamamladı.

      Bir ara ders ücreti karşığında İngilizce derslerine girdi. İlk resmi memuriyete öğretmen olarak İzmir Urla İlçesindeki bir İlköğretim Okulunda başladı. Öğretmen olarak bir süre görev yaptıktan sonra aynı okula Müdür Yardımcısı olarak atandı. 2007 yılından beri Okul Müdürlüğü görevini sürdürmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

      Edebiyata yatkınlığı şiirle ortaya çıktı. İlk denemesi “Üç Bayram Şiirleri” adlı çocuk şiir kitabının basımı ile oldu. Mavera, Kadın ve Aile ve Hakses gibi bazı dergilerde birkaç şiir ve denemesi yayınlandı. Çalışmalarını daha çok meslekten gelen ihtiyaçtan dolayı Psikoloji - pedagoji ve eğitim sorunları ve politikaları üzerinde yapmaktadır. Basıma hazır Psikoloji serisinin bazılarını E- Kitap olarak internet sitelerinde tenkitleri izlemek için yayına sunmuştur.

      Bazı şiir ve yazılarını, sahibi bulunduğu Eğitim Kültür Edebiyat sitesinde bulmak mümkündür.

      Sosyal aktiviteler bazında bazı vakıf ve derneklerde görev almıştır

ESERLERİ:

Şiir Kitapları
:
1) Üç Bayram Şiirleri

Psikoloji Serisi (E Kitap) :
1) Psikoljiye Giriş,
2) Duygular ve Heyecanlar,
3) Korku,
4) Sevinç ve Neşe,
5) Üzüntü,
6) Öfke,
7)Sempati

E Kitap (Şiir) :
1)Milli Şiirler
2)Şuursuz Şiir

  Reşat Önder Antoloji üyesidir. Kendisine özel mesaj yazmak için buraya tıklayın
     
 
Copyright © 2007- 16 Kasım, 2018 www.resatonder.com
Web Desing : Reşat ÖNDER
Yasal Uyarı: Burada yayınlanan eserler Telif Hakları Kanununa göre korunmaktadır. Eserlerden alıntı yapılırken kaynağın belirtilmesi esatır.